BRAVO, KRALJICE: Košarkašice savladale Francusku i donele Srbiji osmu medalju (FOTO)

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je bronzanu medalju osmu za našu zemlju na Olimpijskim igrama u Riju, pošto je u meču za treće mesto porazila Francusku (70:60).

kosarkasice-srbije-foto-fiba-1471709384-974375

Košarkašice su popunile kolekciju medalja naših timova jednom bronzom koja ima sjaj kao zlato sa Evropskog prvenstva prošle godine. I ovoga puta su u poslednjoj borbi na turniru pale Francuskinje – 70:63 (18:10, 9:17, 28:15, 15:18), a naša ženska košarka je zablistala pod plamenom olimpijske baklje prvi put od srebra u Seulu 1988.

srbija-francuska-foto-reuters-1471705071-974323

U prvom nastupu na Igrama posle skoro 30 godina pauze, naše košarkašice su stigle do odličja. Kao u Seulu, i muški i ženski košarkaški tim se domogao medalje.

kosakasice-srbija-francuska-rio-2016-foto-gojko-filipovic-1471703604-974311

Nedostatak mišića u gurkanju sa fizički dominantnijim rivalkama, naše dame nadoknadile su velikom borbenošću. Bile su neumorne, dosađivale su Francuskinjama kao roj pčela, a prve ubode njihovoj odbrani počela je da pravi Jelena Milovanović. Pet i po minuta su Srpkinje držale protivnika u šaci i nisu mu dopuštale da postigne poene iz igre. Danijel Pejdž je lupala blokade, a na drugoj strani je Milica Dabović trojkom donela plus deset.

kosarkasice-rio-2016-foto-gojko-filipovic-1471701989-974309

Tada je selektorka Francuske pustila na parket Jakobu, koja je štrčala pod obručima kao njena drečava kosa. Naše su tada počele da gube bitke u skoku, a prednost se topila jer je podešavanje ruke prvih šutera Srbije predugo potrajalo. Žoanes je pred poluvreme vratila rezultatski egal, a Aman donela prvo vođstvo Francuskinjima.

srbija-francuska-foto-reuters-1471707397-974355

Pejdž je trojkom u nastavku pokušala da prizove scenario sa finala prošlog EP u Budimpešti, a glavnu rolu je preuzela Sonja Petrović. Ukrala je dve lopte i ceo šou sredinom treće deonice, sama je u kontrama vukla Srbiju do povratka na dvocifrenu prednost. Ujedno je omađijala liniju za tri poena, iza koje su ka bronzi precizno pucale i Pejdž, Čađo… Sonja je trojkom donela plus 13 u 28. minutu, a hod Francuskinja u napadu postao je nesiguran, delovalo je da i one trče po parketu na visokim potpeticama kao njihova selektorka. Srpkinje su opet u pravi čas uključile odbranu na turbo pogon i nošene brzim nogama Tamare Radočaj krenule u završni juriš ka medalji.

srbija-francuska-foto-reuters-1471707383-974353

Ni prednost od 15 poena koju je Pejdž donela trojkom nije garantovala miran san o bronzi, jer su Francuskinje kažnjavale svaku pospanost naših. Budno oko Radočajeve motrilo je na svaki pokušaj rivalki da se približe, a njena trojka tri minuta pre kraja vratila je Srbiju u sigurnu zonu. Onu koja im je omogućila da Marinu Maljković bace visoko u vazduh posle istorijske pobede.

srbija-francuska-foto-reuters-1471705055-974321

ČESTITKE
Među prvima su košarkašicama čestitali predsednik Vlade Aleksandar Vučić i ministar omladine i sporta Vanja Udovičić.
– Sve čestitke za igru i borbenost – napisao je Vučić na Tviteru.
Kratku poruku je poslao i Udovičić:
– Bravooooooo!!!

TPKNEWS / Agencije

PROČITAJTE JOŠ
Close