KO SU VLASI: Rumuni, Srbi ili nešto treće? (VIDEO)

Vlasi je naziv za vlahofono autohtono stanovništvo u istočnoj Srbiji srodno Rumunima, a koja živi na području između Morave, Timoka i Dunava na teritoriji četiri okruga: Borski, Braničevski, Zaječarski i Pomoravski.

1621734_10152157662433328_1815133976_n

U manjem broju naseljavaju i Podunavski, Niški i Rasinski. U pogledu konfesije, Vlasi pripadaju pravoslavnoj veroispovesti i Srpskoj pravoslavnoj crkvi, ali su se u njihovom verskom i obrednom životu do danas zadržali u znatnoj svežini mnogi prehrišćanski, indoevropski i paleobalkansi elementi.

Vlasi nisu kompaktni u etničkom smislu, već se dele na više grupa, među kojima su tri osnovne:

Carani, na istoku, oko Kladova, Negotina i Zaječara, Ungurjani na zapadu u Homolju, Zviždu, Stigu, Braničevu, Mlavu, Resavi i okolini Ćuprije, i Munćani u sredini, naseljavaju slivove Porečke i Crne Reke. Zasebnu grupu Vlaha čine Bufani u Majdanpeku. Vlasi govoreVlaški jezik, koji nije kodifikovan.

Ungurjani govore banatskimdijalektom, Carani oltenskim dijalektom, dok je područje Munćana, u lingvističkom smislu, limitrofni govorni areal.

TPKNEWS

PROČITAJTE JOŠ
Close