SVE OTKAZUJTE ZA NEDELJU: Srbija rasturila Australiju, protiv Amerike za zlato na OI (VIDEO)

Muška košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je sedmu medalju za našu zemlju, pošto se pobedom nad Australijom (87:61) plasirala u finale turnira na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.

srbija-australija-rio-foto-dado-dilas-1471652035-974085 (1)

„Orlovi“ su u polufinalu olimpijskog turnira ponizili Australiju (87:61), koja je u grupnoj fazi šampionata savladala srpske košarkaše sa ubedljivih 95:80.

Revanš sa kamatom „kengurima“, omogućio je Đorđevićevim izabranicima priliku da se u borbi za zlato revanširaju i Amerikancima za poraz iz prve faze šampionata.

PRVA ČETVRTINA

Susret je počeo napadom Australije. Srbija meč kreće sa petorkom Teodosić, Marković, Kalinić, Mačvan i Raduljica. Kalinić postiže prve poene na meču iz kontranapada. Odlično „orlovi“ otvaraju susret. Posle dva koša sa poludistance (Teodosić i Raduljica), startni centar Srbije zakucavanjem završava sjajan kontranapad za vođstvo Srbije 8:0 u trećem minutu utakmice.

Posle tajm auta Mils pogađa trojku, ali je Teodosić još jednom precizan sa poludistance. Imali su srpski košarkaši tri napada da dođu do dvocifrene prednosti, ali kako ih nisu iskoristili Australijanci smanjuju na 12:5 u šestom minutu. Samo pet poena je Australija ubacila za nešto više od osam minuta igre, ali „orlovi“ to ne koriste i sa nekoliko brzopletih rešenja u napadu propuštaju prilike da odu na preko deset razlike – 14:5, 9. minut.

Ono što nisu uradili za više od pola prve deonice, „orlovi“ su uradili u poslednjem minutu uvodnog kvartala. Poenima Jokića odlaze na dvocifreni plus i u drugi kvartal ulaze sa vođstvom 16:5.

DRUGA ČETVRTINA

Bogdanoviću trojka „izlazi“ iz koša, dok Australijanci pogađaju van linije 6.75 na početku drugog perioda. Posle poena Inglsa iz kontranapada Đorđević traži tajm aut – 16:10, 12. minut. Na mini seriju rivala 5:0 odgovaraju Teodosić trojkom i Mačvan poenima iz reketa. Posle poena uz faul kapitena „orlova“ i pogođenog dodatnog bacanja Srbija ide na, dosad, najvećih 24:10 u 14. minutu.

Bez većih problema srpski košarkaši održavaju stečeni plus, iako ne mogu time biti potpuno zadovoljni, pošto su propustili nekoliko prilika da još više uvećaju prednost – 26:14, 16. minut. Posle nešto više od minuta igre bez poena na obe strane, „orlovi prave seriju 9:0 i odlaze na 35:14, što je i konačan rezultat prvog poluvremena.

TREĆA ČETVRTINA

Australijanci drugo poluvreme otvaraju sa tri poena i spuštaju minus ispod 20 poena – 35:17, 21. minut. Mačvan sa dva ubačena slobodna bacanja i Marković sa datom trojkom odbijaju početni nalet rivala i vraćaju Srbiji prednost sa poluvremena – 40:19, 23. minut. Sredinom trećeg kvartala igra se koš za koš, s tim što Australijanci koriste brzi izlazak „orlova“ iz bonusa i do poena uglavnom dolaze sa linije slobodnih bacanja – 46:24, 25. minut.

Trojkom Miloša Teodosića, trećom za srpske košarkaše u dosadašnjem toku meča, „orlovi“ podižu prednost na 51:27 i sigurno i samouvereno gaze ka plasmanu u finale i osiguranoj još jednoj medalji za Srbiju u Riju. Na poslednji dvominutni odmor Đorđevićevi izabranici odlaze sa plus ().

Posle dve deonice u kojoj nisu prešli deset ubačenih poena (pet u prvoj, devet u drugoj četvrtini) Australijanci koriste veliku prednost „orlova“ i nešto manji pritisak u defanzivi, da u trećem kvartalu dođu do koliko toliko korektnog košgeterskog učinka (24 poena), iako je i ovaj period igre pripao Srbiji.

ČETVRTA ČETVRTINA

Poenima Jokića sa linije slobodnih bacanja, Srbija, u polufinalu Olimpijskih igara, vodi sa 30 razlike na otvaranju poslednje deonice – 68:38. Koliko je cela srpska reprezentacija skoncentrisana na meč možda najbolje pokazuje tajm aut Đorđevića, pri vođstvu od 27 razlike, posle dva nespretno završena napada. Rezultat toga je vraćanje prednosti na plus 30 – 73:43, 34. minut.

Rival Amerikancima u finalu Igara u Riju je bio poznat posle prvog poluvremena, a do kraja susreta jedino je pitanje kolika će biti konačna razlika u korist „orlova“. Selektor Australije je odlučio da najvažnije igrače odmara za meč za bronzu, a „drugoprozivci“, pojačani Bejnsom, uspevaju da prednost Srbije spuste na 76:54 tri minuta pre kraja susreta.

„Orlovi“ su osigurali još jednu medalju za Srbiju u Riju. Đorđevićevi puleni su u polufinalu savladali Australiju rezultatom 87:61.